ciąża

Profilaktyka i higiena niemowlaka

Bierne palenie

Płuca malutkich dzieci nie są jeszcze do końca wykształcone, a więc wyjątkowo wrażliwe. Nie narażajcie Waszego dziecka na wdychanie dymu z papierosów. Nie palcie przy nim i nie pozwalajcie innym palić! Bierne palenie powoduje wystąpienie wielu chorób, a nawet może być przyczyną nowotworu. Jeśli nie rzuciliście palenia przed porodem – zróbcie to teraz! Przykazanie to dotyczy obojga rodziców. Jeżeli chcesz rzucić palenie, zwróć się do Fundacji „Promocja Zdrowia” przy Centrum Onkologii w Warszawie,

Odpoczynek i sen

Pierwsze trzy miesiące życia małego człowieka przez pediatrów są czasem nazywane czwartym trymestrem ciąży. Maluch jest jeszcze tak bardzo nieprzystosowany do życia poza organizmem matki, że powinien właściwie pozostawać w jej brzuchu. Uszanuj więc niedojrzałość swojego dziecka i postaraj się stworzyć mu takie warunki, by przejście na drugą stronę brzucha było jak najbardziej łagodne. Nie ulegaj pokusie dostarczania noworodkowi i młodszemu niemowlęciu zbyt wielu atrakcji w ciągu dnia. Układ nerwowy małego człowieka odbiera bodźce silniej niż układ nerwowy dorosłego. Twoje nowo narodzone dziecko ma wrażliwszy słuch i węch niż Ty. Jego wzrok natomiast dopiero się dostraja, obraz w jego oczach może płynąć czy drgać, mimo że przedmiot, na który patrzy, jest nieruchomy. Wisząca nad łóżeczkiem karuzelka z pozytywką może być więc dla niego źródłem zbyt wielu bodźców, od których samo nie znajdzie ucieczki. Dlatego śledź reakcje dziecka. Przyjrzyj się jego bezpośredniemu otoczeniu pod kątem dostarczanych dziecku wrażeń. Zwróć uwagę, kiedy Twoje dziecko okazuje pierwsze objawy zmęczenia, i zapewnij mu odpoczynek. Odwdzięczy Ci się spokojnym snem i pogodnym nastrojem podczas chwil aktywności. W tym wieku sen to podstawa rozwoju. Dziecku trzeba zapewnić zaciszne i chłodne miejsce do spania, w którym temperatura nie powinna przekraczać 18 stopni. Spróbujcie je nakłaniać do dziennej drzemki tak długo, jak się tylko da. Nie tylko dla niego – także dla Was!

Odżywianie

Choć obecnie dzieci otrzymują pożywienie dużo mniej kaloryczne niż ich rodzice, są o wiele bardziej narażone na otyłość. Do tego dochodzą czynniki genetyczne, które w połączeniu z niewłaściwymi nawykami żywieniowymi mogą powodować otyłość. Kilka prostych reguł pomoże Wam wyrobić u dziecka nawyki, które będą je chronić przed problemami z nadwagą. Najlepszym i najprostszym sposobem zażegnania niebezpieczeństwa otyłości jest zachęcanie dziecka do aktywności fizycznej, zabawy, spacerów, a nawet grupowych zajęć ruchowych (jak pływanie), które są dostępne już dla niemowląt.
Kilka reguł do wdrożenia przez rodziców:

  • nie proponujcie dziecku jedzenia, kiedy tylko zapłacze, aby nie skojarzyło pocieszania z dodatkową porcją pożywienia;
  • nie zmuszajcie go do skończenia każdego posiłku: jego potrzeby żywieniowe mogą się różnić w zależności od dnia;
  • nie ma potrzeby chwalić dziecka za wypicie mleka czy zjedzenie całej porcji z talerza – powinno zrozumieć, że żywi się dla siebie, a nie po to, żeby sprawić innym przyjemność.
W miarę rozwoju dziecka jego dieta powinna być dostosowana do wieku i wagi. Posiłki powinny być urozmaicone, pokrywać zapotrzebowanie na proteiny, witaminy i wapń. Uwaga na dodatkowy cukier, którym dosładzane są jogurty i soki owocowe! Wybierajcie jogurty naturalne i świeże soki: ewentualnie dosładzajcie je owocami lub miodem. Unikajcie pokarmów zbyt tłustych (ziemniaki zamiast frytek). Od małego przyzwyczajajcie Wasze dziecko do picia czystej wody. To najzdrowszy napój bezpieczny dla jego zębów. Popularne soki owocowe nie są wcale aż tak zdrowe, jak się sądzi. Zamiast kolejnej szklanki soku lepiej podać dziecku owoc. Dla starszych dzieci zasady są podobne: ważne, aby dziecko jadło zgodnie ze swoimi potrzebami, a nie z zewnętrznymi normami. Dziecko powinno jadać cztery posiłki dziennie. Jeśli zje niewiele lub odmawia jedzenia, nie zgadzajcie się na podjadanie – dziecko zje więcej przy następnym posiłku. W razie wątpliwości i pytań dietetycznych poradźcie się lekarza prowadzącego lub odwiedźcie poradnię dietetyczną.