ciąża

Karmienie piersią czy butelka

Karmienie wyłącznie piersią jest zalecane przez WHO do końca szóstego miesiąca życia, a kontynuowanie karmienia – do momentu ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia. Jest to najlepszy i najbardziej naturalny sposób karmienia niemowląt. Musisz jednak zaufać sobie i własnemu instynktowi. Przy karmieniu piersią należy unikać alkoholu, papierosów oraz przyjmowania leków bez konsultacji z lekarzem. Rygorystyczna dieta eliminacyjna nie jest konieczna, a na pewno nie powinna być stosowana „na wszelki wypadek”. Jeśli z jakichś powodów nie możesz lub nie chcesz karmić piersią, warto sięgnąć po jedną z dostępnych na rynku mieszanek dla niemowląt. Jej dobór należy poprzedzić wnikliwą analizą reakcji dziecka na mleko.

Poradnie laktacyjne

Podobnie jak ciąża i poród, karmienie piersią obrosło w przesądy przekazywane przez kobiety z pokolenia na pokolenie. Oczywiście wsparcie najbliższych jest dla karmiącej mamy niezwykle ważne, ale wartość merytoryczna ich porad bywa różna. Dla kobiet, które chcą karmić, ale napotykają trudności, istnieją poradnie laktacyjne przy wszystkich większych szpitalach z oddziałami położniczymi. Poradnie i punkty laktacyjne są płatne. Na wizytę należy się umówić telefonicznie. Mama przychodzi na wizytę z dzieckiem.
Z poradni warto skorzystać, kiedy masz kłopoty z karmieniem, maluch ma trudności ze ssaniem lub gdy potrzebujesz wiedzy na temat karmienia naturalnego. Podczas wizyty dowiesz się i nauczysz, jak prawidłowo przystawiać dziecko do piersi, jak rozpoznawać, kiedy jest najedzone, a także jak radzić sobie z trudnościami, np. zapaleniem piersi.