ciąża

Opieka zdrowotna

Wasze dziecko wymaga regularnej opieki lekarskiej podczas całego okresu wzrostu, niezależnie od tego, czy jest chore, czy nie. Opiekę zapewni mu lekarz prowadzący (lekarz rodzinny, pediatra) z najbliższej przychodni rejonowej lub z prywatnej lecznicy, która ma podpisaną umowę z NFZ. Rodzic, jako opiekun prawny, ma prawo współuczestniczyć we wszelkich decyzjach dotyczących leczenia dziecka. Domagaj się zawsze pełnej, rzetelnej i przystępnej (przecież nie każdy jest lekarzem) informacji o stanie zdrowia Twojego dziecka oraz możliwych metodach terapii. To właściwie nie tylko Twoje prawo, ale i obowiązek. Pamiętaj, że skutków ewentualnych błędów i niedopatrzeń doświadczy Twoje dziecko i Ty. Lekarz działa, opierając się na fachowej wiedzy i doświadczeniu, Ty natomiast najlepiej znasz swoje dziecko. Razem – Ty i lekarz – stanowicie zespół, którego zadaniem jest troska o zdrowie i prawidłowy rozwój Twojego malucha.

Książeczka zdrowia

Pomoże Wam ona dbać o zdrowie Waszego dziecka. Jest wydawana bezpłatnie w momencie narodzin przez szpital położniczy lub klinikę. Należy ją okazywać podczas każdej wizyty lekarskiej, niezależnie od miejsca konsultacji, ponieważ są w niej odnotowane wszystkie informacje dotyczące zdrowia Waszego dziecka, etapów jego rozwoju psychomotorycznego, odbytych szczepień oraz ewentualnych chorób, które przeszło. Zawiera także siatki centylowe obwodu głowy dziecka, jego masy ciała oraz wzrostu. Książeczka zdrowia dziecka mieści też inne przydatne dla rodziców informacje, np. kartę rozwoju w pierwszych miesiącach życia. Chrońcie ją przed zgubieniem i zniszczeniem (warto ją oprawić), bo będzie towarzyszyć Waszemu dziecku do pełnoletniości. To dokument poufny, który może być konsultowany tylko przez lekarza.

Wizyta położnej

Po wyjściu ze szpitala należy zapisać dziecko do wybranej przez siebie przychodni, nie musi to być ta, w której zapisani są rodzice. Po kilku dniach od zgłoszenia deklaracji w przychodni możemy się spodziewać wizyty położnej środowiskowej. Wizyty położnej odbywają się nie rzadziej niż co dwa tygodnie i może nas ona odwiedzić maksymalnie sześć razy w ciągu dwóch miesięcy. Warto zadzwonić do przychodni, żeby się umówić na konkretny termin. Położna udziela podstawowych instrukcji młodym rodzicom. Warto przygotować sobie na kartce wszystkie pytania i wątpliwości dotyczące opieki nad noworodkiem. U położnej można również uzyskać namiary na publiczną służbę zdrowia, w tym miejsca, gdzie szukać pomocy dziennej, nocnej i specjalistycznej.

Wizyty kontrolne

Siedem – to średnia liczba wizyt kontrolnych, jakie dziecko przechodzi w ciągu pierwszego roku życia, głównie związanych ze szczepieniami. W pierwszych sześciu miesiącach życia konsultacje odbywają się co cztery-sześć tygodni, w drugim półroczu co trzy miesiące, a w drugim roku życia ocena powinna być dokonywana co sześć miesięcy. Po ukończeniu 24. miesiąca dziecko przechodzi tzw. bilans dwulatka, a następna zaplanowana wizyta kontrolna czeka je w czwartym roku życia.

Przychodnie dla dzieci zdrowych i chorych

Przychodnie dzielnicowe dla dzieci zdrowych (SZPLO) są oddzielone od pozostałej części placówki, mają też osobne wejście. Opieka nad zdrowym dzieckiem nie nastręcza większych problemów. Przy chorym dziecku warto sobie zapewnić możliwość konsultacji z doświadczonym pediatrą i uwzględnić odpłatne korzystanie z pomocy specjalistów. Zanim wykupimy abonament w prywatnej przychodni, warto się zastanowić, czy dziecko rzeczywiście będzie wymagać intensywnej opieki lekarskiej (w przypadku zdrowego dziecka nie ma takiej potrzeby). Innym rozwiązaniem, szczególnie na pierwsze miesiące, jest korzystanie z usług dojeżdżającego do domu pediatry, z którym można dodatkowo skonsultować wątpliwości przez telefon.